Legenda o Paczkowskich kawkach

Wiele lat temu w paczkowskich basztach gnieździły się liczne stada kawek. Ich liczba była tak duża, że nikt nie potrafił określić czy w mieście jest więcej tych ptaków, czy samych mieszkańców.
Z biegiem czasu, upstrzone przez ptactwo mury stały się bohaterem popularnego na Śląsku powiedzenia. Złośliwi kawalerowie, chcąc dokuczyć zbyt wybrednym dziewczętom, wykrzykiwali do nich: „Zostaniesz starą panną i pojedziesz do Paczkowa wieże myć”. Na takie zaczepki dziewczęta odpowiadały: „Wiem, że chciałbyś drabinę potrzymać”. Tym sposobem wszędobylskie kawki stały się wkrótce nieoficjalnym symbolem miasta, a mieszkańcy Śląska zaczęli nazywać Paczków „Miastem Kawek”. Niestety, wciąż rosnąca ilość ptaków, które zanieczyszczały mury i domy w mieście, stała się problemem dla mieszkańców. Dlatego finał tej historii okazał się dla kawek niezbyt szczęśliwy, bo przepędzono je z Paczkowa. Sława jednak pozostała na długo, a lokalni cukiernicy zaczęli nawet wyrabiać łakocie przypominające kształtem kawki. Na całym Śląsku cieszyły się one nie mniejszą popularnością niż ich żywe pierwowzory. Wraz z upływem lat sympatyczny ptak i historia o nim zniknęły ze świadomości paczkowian. Dziś legenda powoli powraca…


Malowniczy Paczków, zwany często Polskim Carcassone, to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Turystom polecamy obejrzeć średniowieczne, długie na 1200 metrów mury obronne (na jednym z fragmentów zbudowano drewnianą galerię widokową), a także towarzyszące im trzy wieże bramne - Wrocławską, Kłodzką i Ząbkowicką. Na środku urokliwego rynku stoi ratusz wraz z renesansową XVI wieczną wieżą. Paczków to również zabytki sakralne, a wśród nich monumentalny kościół, który góruje nad miastem. Budowla zwraca uwagę potężną wieżą z charakterystycznym wykończeniem dachu i uchodzi za jeden z najsłynniejszych kościołów warownych w Europie Środkowej, a także klasyczny przykład gotyckiej architektury sakralnej.
Będąc w Paczkowie nie sposób nie odwiedzić legendarnego Domu Kata. Ten charakterystyczny budynek, zbudowany poza starymi murami miasta, wzniesiony metodą muru pruskiego jest współcześnie jednym z symboli Paczkowa. W mieście warto wybrać się także do Muzeum Gazownictwa oraz Metamuzeum Motoryzacji. 


Paczków jest miejscem licznych wydarzeń: Paczkowskie Spotkania z Katem, O-Polskie Święto Kawki, Dni Paczkowa, Piknik Rycerski czy też, organizowana w sąsiednim Kozielnie, fiesta balonowa pod nazwą Aeropiknik. Miłośnicy muzyki nie mogą pominąć, organizowanych od 1989 roku, Ogólnopolskich Prezentacji Muzycznych o nazwie Terepaczków, gdzie swoje kariery rozpoczynało wielu muzyków znanych w całej Polsce.
 

Galeria


Lokalizacja

Notatki



Notatki Prywatne


Szlak Legend Nyskiego Księstwa Jezior i Gór

Miejsca, które musisz odwiedzić!